AnasayfaHakkımızdaAraştırma MerkezleriYayınlarHizmetlerimizBasında TASAVBağlantılarGalerilerİletişim

TASAV Başkanı İsmail Faruk Aksu'nun Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na İlişkin AçıklamasıTASAV // 23 Nisan 2016


 

Basta çocuklarımız olmak üzere herkesin Millî Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun! TBMM’nin 96’ncı açılış yıldönümünü, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın ve büyük Türk milletinin Millî Egemenlik ve Çocuk Mayramı'nı kutluyorum.

TBMM, Türk milletine duyulan sevgi ve saygının eşsiz bir tezahürü, millî iradeye sadakatin, millî egemenliğe bağlılığın ve meşruiyete verilen önemin bir kanıtıdır. Milletimiz kendi geleceğine bizatihi kendisinin yön vereceğini 23 Nisan 1920’de göstermiş ve bunu tüm dünyaya ilân etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle, “Büyük Millet Meclisi, bizi yaşatmamak isteyenlere karşı yaşamak hakkımızı müdafaa etmek üzere” toplanmıştır. 23 Nisan 1920, asırlarca vatan topraklarının istilasını hedefleyen, Türk’süz Anadolu özlemiyle yanıp tutuşan vesayetçi ve sömürgeci güçlere en kalıcı mesaj, en tutarlı duruştur. Türk milleti, TBMM vasıtasıyla köleliğe meydan okumuş, tutsaklığa başkaldırmıştır.

Nitekim ilk Meclis’in açılış konuşmasını yapan Sinop Mebusu Şerif Bey, “Tam bağımsızlık ile yaşamak kararlılığında olan ezelden beri hür ve bağımsız yaşayan milletimiz bu esaretini kesin ve kararlı bir biçimde reddetmiş ve derhal vekillerini toplamaya başlayarak Yüce Meclisini vücuda getirmiştir” sözleriyle bu anlayışı açıkça ifade etmiştir.

Bu kutlu Meclis'i bizlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarına, tüm milli mücadele kahramanlarına, aziz şehitlerimize ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin bugün hayatta olmayan mensuplarına Cenâb-ı Allah’tan rahmet diliyorum.

21. yüzyılda hâlâ açlık, sefalet, terör, iç çatışma ve kontrolsüz güç nedeniyle çocukların öldüğü bir dünyada, gerçek ve kalıcı barışın, huzur, mutluluk ve kardeşliğin egemen olmasını diliyor, aziz milletimize sevgi ve saygılar sunuyorum.


İsmail Faruk AKSU

  TASAV Başkanı


YAYINLAR
İletişim BilgilerimizBizi Takip Edin
Nasuh Akar Mah. 1.Cadde No:43/4 Balgat-Çankaya/ANKARA Tel:0312 287 8899 Faks:0312 285 4499