AnasayfaHakkımızdaAraştırma MerkezleriYayınlarHizmetlerimizBasında TASAVBağlantılarGalerilerİletişim

Yüce Divan ve Reform Tartışmaları 

GİRİŞ

Türkiye’de zaman zaman alevlenip küllenen güncel tartışma başlıklarından birisi olan “Yüce Divan” ya da eski adıyla “Divan-ı Âli” ile ilgili gerek kurumsal gerekse fonksiyonel yönden geliştirilen öneriler dikkat çekicidir. Reform önerileri, tamamen aynı olmasa da, yapılan tartışmalardan ve ortaya konulan değerlendirmelerden varılan sonuç odur ki, başta Anayasa olmak üzere Yüce Divan sistemimizle ilgili bir dizi düzenlemeye acil ihtiyaç duyulduğu noktasında belirgin bir görüş birliği vardır.

Literatürde, “Yüce Divan”, disiplinler arası bilimsel yaklaşım gerektiren kavramlardan birisi olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle Yüce Divan, geçmiş tarihî ve siyasî tecrübeler ile pratik zemin ışığında çok yönlü bakış açısıyla irdelenmesi gereken anayasal bir organdır.  

Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde anayasa çalışmalarında lokomotif görevi üstlenen “Anayasa Uzlaşma Komisyonu” metin yazım aşamasında bulunmaktadır. Anayasal organların madde bazında müzakere sürecinde, siyasî partilerin “Yüce Divan” konusunda nasıl bir yaklaşım sergilediği ve ne gibi değişiklik önerilerinde bulunduğu, özellikle de uzlaşma ihtimali olup olmadığı büyük önem taşımaktadır. 

 

 

YAYINLAR
İletişim BilgilerimizBizi Takip Edin
Nasuh Akar Mah. 1.Cadde No:43/4 Balgat-Çankaya/ANKARA Tel:0312 287 8899 Faks:0312 285 4499