AnasayfaHakkımızdaAraştırma MerkezleriYayınlarHizmetlerimizBasında TASAVBağlantılarGalerilerİletişim

Çatışma ve Kaos Ortamında Ortadoğu Türkleri (Panel Tutanağı)

8 Haziran 2013 tarihinde, Ankara-Millî Kütüphane Konferans Salonunda düzenlediğimiz “Çatışma ve Kaos Ortamında Ortadoğu Türkleri” başlıklı panelde, alanında temayüz etmiş ve konuyu yakından takip eden çok değerli akademisyenler tarafından çeşitli sunumlar yapılmıştır. Bu çerçevede; Ortadoğu’nun içinde bulunduğu kaotik ortam, Arap Baharı, bu durumun Türkiye’ye olası etkileri, Ortadoğu coğrafyasındaki Türkler’in mevcut konum ve durumları, bu süreçte takip edilmesi gereken politikalar gibi birçok husus ayrıntılı biçimde tartışılmıştır.

Panelimize katılamayan değerli okuyucularımızın, Panelde dile getirilen hususlarda bilgi sahibi olabilmelerini temin etmek amacıyla, birbirinden kıymetli panelistlerin konuşmaları deşifre edilerek bir kitapçık hâline getirilmiştir. Bu yeni yayınımızın, tarihinde türlü baskılara maruz kalıp büyük acılar yaşamış Ordadoğu Türklerinin sorun ve beklentilerini Türkiye ve dünya kamuoyuna duyurmak adına önemli bir katkı olacağını umuyoruz. 

1959'da gerçekleşen ve insanlık tarihinin utanç kaynaklarından biri olan "Kerkük Katliamı" vesilesiyle "Türkmen Şehitler Günü" olarak anılan 14 Temmuz'un 54. yıl dönümünde, sadece Kerkük değil tüm Ortadoğu Türklerinin sorunlarını masaya yatırdığımız ve çözüm önerilerini tartıştığımız bu panelin tutanaklarını sizlerle paylaşmaktan büyük memnuniyet ve gurur duyuyoruz. 

Bu vesileyle, Kerkük Katliamı'nın 54. yıl dönümünde, yüce Türk milletinin aziz şehitlerini bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, bu çalışmayı şehitlerimizin hatırasına ithaf ediyoruz...

 

YAYINLAR
İletişim BilgilerimizBizi Takip Edin
Nasuh Akar Mah. 1.Cadde No:43/4 Balgat-Çankaya/ANKARA Tel:0312 287 8899 Faks:0312 285 4499