AnasayfaHakkımızdaAraştırma MerkezleriYayınlarHizmetlerimizBasında TASAVBağlantılarGalerilerİletişim

Ermeni Soykırımı İddiaları ve Gerçekler

ABD Başkanı Barack Obama, her yıl olduğu gibi bu yıl da 24 Nisan’da “Ermenileri Anma Günü” vesilesiyle bir açıklama yayınlamıştır. Türk kamuoyu, Obama’nın açıklamasında 1915 Olayları’nın nasıl nitelendirileceğini yine merakla ve kaygıyla beklemiştir. Obama, söz konusu açıklamada, daha önceki açıklamalarında da kullandığı ve hem Ermenileri hem de Türkleri küstürmeyeceği düşünülerek ara formül olarak geliştirilen “Meds Yeghern” ifadesini kullanmış, 1915-1923 yılları arasında Ermenilerin “Büyük Felâket”e maruz kaldığını belirtmiştir. Türk tarafı da Ermeni tarafı da yine bu açıklamadan memnun olmamış ve rahatsızlıklarını ifade etmişlerdir.

Geçtiğimiz yıllarda da, 24 Nisan açıklamalarının hemen ardından, başta ABD’deki Ermeni dernek ve vakıfları (ki bu gruplar Kongre ve Başkan nezdinde Ermeni lobiciliğini yürütenlerdir) olmak üzere Ermeni diasporası ve Ermenistan Hükümeti, Başkanın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendirmediği için, Türkiye ise tarihî gerçeklerin çarpıtılarak Türkiye’ye haksız/temelsiz isnatlar yöneltildiği için ABD Başkanlarını eleştirmiştir.

Türk kamuoyu dikkate alındığında, 24 Nisan açıklamalarının sadece 24 Nisan’da gündeme geldiği ve 24 Nisan tarihinin Ermeniler açısından neden bir sembol hâline getirildiğine dair önemli bir bilgi yanlışlığının olduğu hemen göze çarpmaktadır. Ayrıca, ABD Başkanlarının neden 24 Nisan’da “Ermenileri Anma Günü” başlığı altında bir açıklama yayınladıklarını bilenlerin azlığı da dikkat çekmektedir.

Obama’nın son açıklamasının ardından, “Ermeni soykırımı” iddiaları ve buna ilişkin siyasî faaliyetler hakkında bir değerlendirme yapmak yerinde olacaktır. Bu çalışmada, tartışılan konulara açıklık getirilmeye çalışılırken “Soykırım nedir?” ve “Tehcir esnasında yaşananlar soykırım suçunu oluşturur mu?” sorularına da cevap aramak suretiyle kamuoyunda mevcut bazı bilgi yanlışlarının giderilmesi hedeflenmektedir.

 

YAYINLAR
İletişim BilgilerimizBizi Takip Edin
Nasuh Akar Mah. 1.Cadde No:43/4 Balgat-Çankaya/ANKARA Tel:0312 287 8899 Faks:0312 285 4499